Limited Time SaleUS$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209057070 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$36.00 | Model Number | 209057070 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Savi 8245 Office Wireless DECT Headset from Plantronics is ideal for an office setting, thanks to its noise-canceling, flexible boom mic and versatile connectivity options. The mic can block out distracting ambient sounds, helping to ensure a clear conversation. You can even adjust the level of noise cancellation with the Close Conversation Limiting feature, which is adjusted in the Plantronics' Hub software. The Savi 8245 headset provides you with up to 7 hours of talk time per battery, but practically unlimited talk time by regularly swapping the two included headset batteries. While one is in use, you can recharge the other inside the base station. The included cabling lets you connect the base to your existing desk phone, or to a Mac or Windows-based PC, where you can use it with a softphone application. The battery will only recharge when connected to a PC via USB. The wireless range of the headset is up to 590' using DECT technology and when within line-of-sight of the base, making it an ideal solution for walking around the office. If you want to use the headset on the go, you can pair it with your smartphone and use it as a Bluetooth headset.
| UPC | 648044723310 |
|---|---|
| Color | Black |
| Impedance | 32 Ohms |
| Brand Name | Plantronics |
| Model Name | Savi 8245 |
| Style Name | Headset |
| Item Weight | 0.05 Pounds |
| Manufacturer | Poly (Plantronics + Polycom) |
| Model Number | 8245 |
| BuiltIn Media | Headset |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Series Number | 8245 |
| Cable Features | Detachable |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | Over-the-ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Number of Items | 1 |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| Compatible Devices | Desk Phones, Computers (Mac and Windows), Smartphones |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Additional Features | Microphone Included, Noise Cancellation, wireless |
| Carrying Case Color | Black |
| Wireless Technology | Bluetooth, DECT |
| Warranty Description | 1 year |
| Age Range Description | Adult |
| Carrying Case Material | plastic |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | DECT |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over-the-head,Over-the-ear,Behind-the-neck |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form