Limited Time SaleUS$419.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209077989 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$280.00 | Model Number | 209077989 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
15.6 FHD 1920X1080, Intel core i5-12450H, 8GB, 512GB SSD, NVIDIA RTX 4050
| UPC | 824142324974 |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Thin GF63 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 4 Hours |
| CPU Codename | Alder Lake-H |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel 600 series |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | MSI |
| Model Number | GF63 12VE-437US |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery, Documentation |
| Screen Finish | smooth |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Basic audio output capabilities |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 12450h |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | Standard Touchpad |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop accessories (e.g., external displays, mice, keyboards, storage devices, printers, etc.) |
| Display Technology | LCD (IPS) |
| Memory Clock Speed | 14000 MHz |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | Built-in stereo speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | 512GB NVMe SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| CPU Model Speed Maximum | 4400 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 1 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Notebook Pointing Device Description | [Inferred: Touchpad, but no specific details available] |
| Other Special Features of the Product | Dedicated Graphics |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form