Limited Time SaleUS$1,392.57 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071928 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$928.38 | Model Number | 209071928 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Powerful. Portable. P Series mobile workstations.Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, Lenovo ThinkPad P Series laptops are certified by independent software vendors (ISVs) for all major applications. With lightning-fast graphics and processing, plus cutting-edge technology, these surprisingly light devices can handle your compute-intensive needs - anywhere, anytime.
| UPC | 198153472598 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 14.6 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad P14s Gen 5 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.55 Pounds |
| Screen Size | 14.5 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Model Number | 21G20022US |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Power Adapter, ThinkPad P14s Gen 5 (Intel) 21G20022US |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 155H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Touchpad Feature | Standard Touchpad |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | USB devices, Wi-Fi/Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| LAN Port Bandwidth | Gigabit Ethernet |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | RTX 500 Ada Generation |
| Graphics Description | RTX 500 Ada Generation |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 3 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 96 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9"L x 12.8"W x 0.73"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Low Blue Light, Tamper Detection |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form