Limited Time SaleUS$81.59 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096069 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$54.40 | Model Number | 209096069 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Kingston’s Canvas React Plus SD card delivers high-performance speeds which are designed to work with industry-standard professional cameras for creatives that shoot 4K/8K videos and high-resolution photos. Designed with the latest UHS-II standards and top-of-the-line U3 and V90 speed classes, the Canvas React Plus SD enables you to shoot sequential burst-mode shots with recording speeds of up to 260MB/s*. Execute your creativity without experiencing slow speeds and dropped frames while maximizing workflow and efficiency. With transfer speeds of up to 300MB/s*, enhance your post-production process and handle heavy workloads with ease while capturing cinematic quality in high-resolutions.
| UPC | 740617301960 |
|---|---|
| Brand | Kingston |
| Color | Black |
| Model Name | SDR2/128GB |
| Read Speed | 300 Megabytes Per Second |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 10 Grams |
| Media Speed | 260MB/s |
| Manufacturer | Kingston Technology Company, Inc. |
| Model Number | SDR2/128GB |
| Warranty Type | Limited |
| Flash Memory Type | SDXC |
| Compatible Devices | Camera, Personal Computer |
| Additional Features | Temperature Proof, Water Proof, X Ray Proof |
| Warranty Description | Lifetime |
| Hardware Connectivity | Secure Digital Card |
| Item Dimensions L x W | 3.94"L x 5.91"W |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Item Dimensions D x W x H | 4.72"D x 4.33"W x 0.39"H |
| Global Trade Identification Number | 00740617301960 |
| Secure Digital Association Speed Class | Class 10 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form