Limited Time SaleUS$1,379.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116766 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$920.00 | Model Number | 209116766 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Level up your setup with the iBUYPOWER EPWI9N57T01, the perfect gaming PC build for someone looking to upgrade their desktop computer system for video games, editing, and streaming. This prebuilt iBUYPOWER Gaming PC utilizes professionally vetted components to create a high-performing desktop machine. Take gaming and content creation to a new level on an Intel Core i9 14900KF processor paired with an NVIDIA GeForce RTX 5070Ti 16GB graphics card. Enjoy fast load times and ample storage space on a 1TB NVMe solid-state drive. Multitask like no other thanks to 32GB DDR5 RGB RAM. The PC is even Wi-Fi Ready and comes with Windows 11 Home installed so you can plug in and game right away. Discover the gamer experience and upgrade your RGB setup thanks to the included iBUYPOWER gaming keyboard and mouse. To keep your computer cool and quiet at full power, the EPWI9N57T01 boasts the new 2024 iBUYPOWER AW4, a 360mm liquid CPU cooling system - White CPU cooler, and RGB fans in a premium iBUYPOWER Element Pro White case.
| UPC | 848604051635 |
|---|---|
| Brand | iBUYPOWER |
| Color | White |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | EPWI9N57T01 |
| Model Year | 2025 |
| Style Name | i9 14900KF| RTX 5070Ti 16GB |
| Item Weight | 36 Pounds |
| Manufacturer | iBUYPOWER |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Model Number | EPWI9N57T01 |
| Speaker Type | Built-in speakers |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Cooling Method | Water |
| Item Dimensions | 20 x 9.1 x 17.4 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 24 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 13 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 14900KF |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i9 |
| Processor Socket | FCLGA1700 |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Specification Met | Yes |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Additional Features | RGB Lighting |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070Ti 16GB |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size QWERTY keyboard with RGB lighting and numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | United States |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 36 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form