Limited Time SaleUS$299.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209098150 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$200.00 | Model Number | 209098150 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Operating system Windows 11 Home in S mode Processor Intel Processor N150 Quad-Core Processor speed Up to 3.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology Processor cache 6 MB L3 cache Accessible memory slots Memory slot not user accessible Video graphics Intel Graphics Camera HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Display 14-inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB Screen to body ratio 79.0% Wireless Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.4 wireless card Digital media 1 Multi-format SD media card reader Sound HD Audio with stereo speakers Integrated keyboard Full-size, natural silver keyboard HP Imagepad External notebook ports 1xUSB Type-C 10Gbps signaling rate (DisplayPort 1.2) 2xUSB Type-A 5Gbps signaling rate 1xHeadphone/microphone combo 1xAC Smart pin 1xHDMI 1.4b Dimensions Unpackaged: 12.76 in (W) x 8.86 in (D) x 0.71 in (H) Packaged: 17.68 in (L) x 2.72 in (W) x 12.01 in (H) Weight Unpackaged: 3.24 lb(76) Packaged: 4.25 lb
| UPC | 196068264901 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Green |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 14-dq6000 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Intel |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 14-dq6000 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N150 |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Intel Processor N100 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, headphones, printers, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 7th or 8th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size Chiclet keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, USB Type-C, USB Type-A, Headphone/microphone combo, HDMI 1.4b |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 8.86"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form