Limited Time SaleUS$197.39 cheaper than the new price!!
| Management number | 209126870 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$131.60 | Model Number | 209126870 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 196188366837 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Gold |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Stream |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | Gemini Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | HP Stream 14 |
| Power Device | USB Power Delivery or DC power jack |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charging Cable, Data Cable, Docking Station, MicroSD Card with Adapter, Suede Cleaning Cloth |
| Screen Finish | Matte/Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Headphone/Microphone combo port |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Intel Processor N150 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Celeron |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or Wi-Fi connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Virtual |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 8.86"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 S |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form