Limited Time SaleUS$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115895 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$36.00 | Model Number | 209115895 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Model: HP 260 G9 Mini Pro Desktop Computer CPU: Intel Core i3-1315U CPU Clock Speed: 3.30 GHz - 4.50 GHz CPU Cores: 6 CPU Cache: 10MB RAM Clock Speed: 3200 MHz RAM Slots: 2x Max Supported RAM: 64 GB Storage: NVMe SSD Storage Slots: 1x m.2 NVMe, 1x 2.5" SATA drive bay Graphics: Intel UHD Graphics Video Ports: HDMI, VGA, Dual Monitor Support Front USB Ports: 1x USB 3.2 Gen Type-C, 1x USB 3.2 Type-A Gen 1, 1x USB 2.0 Type-A Rear USB Ports: 2x USB 2.0 Type-A, 2x USB 3.2 Type-A Gen 1 Ethernet: RJ-45, 10/100/1000 Wi-Fi- Bluetooth: BUILT IN INTERNAL WIFI 6, Bluetooth 5.3 Audio: No Built in speaker Audio Ports: 1x Universal Headset Jack Operating System: Windows 11 Professional Color: Black Includes: USB Keyboard, USB Mouse, Power Cable Power Supply: 65 Watts
| UPC | 197192243763 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 260 Pro |
| Resolution | 1080p |
| Style Name | Intel Core i3 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED/LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 260 Series |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse, Power Adapter |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 6.97 x 6.89 x 1.35 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American & Japanese) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-1315U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Socket | LGA1700 |
| Native Resolution | 4096 x 2304 |
| Hardware Interface | 2.5mm Audio, 802.11 ac/b/g/n, Bluetooth, Bluetooth 5, DisplayPort, Ethernet, USB 3.1 Type C |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SO-DIMM |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 7680 x 4320 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 10 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form