Limited Time SaleUS$239.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100527 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$159.60 | Model Number | 209100527 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: Intel Celeron N4020 (1.1 GHz base frequency, up to 2.8 GHz burst frequency, 4 MB L2 cache, 2 cores)Video: Intel UHD Graphics 600Memory: Up to 16GB DDR4 SDRAMHard Drive: Up to 1TB Solid State DriveOperating System: Windows 10 HomeDisplay: 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSCScreen Resolution: 1920 x 1080Ports: 1 x SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate | 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate | 1 x HDMI 1.4b | 1 x RJ-45 | 1 x AC smart pin | 1 x headphone/microphone combo | 1 x multi-format SD media card readerAudio: Dual speakersMedia Drive: Multi-format SD Media Card ReaderOptical Drive: NoneWireless Connectivity: Realtek RTL8821CE 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi and Bluetooth 4.2 comboBuilt-in HD Webcam with Microphone: YesBattery: 3-cell, 41 Wh Li-ionBluetooth: YesWeight: 1.78kgColor: Black
| UPC | 196068567422 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| Voltage | 41 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Notebook |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 1.78 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Chipset Type | Pentium Silver N5000 series |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | CN |
| Model Number | Notebook |
| Power Device | Internal Battery |
| Video Output | HDMI |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | N4020 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Built-in HD webcam |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB, HDMI, or wireless (Wi-Fi, Bluetooth) compatible accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 2.8 GHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | Dual speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | us |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11a, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Built-in |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form