Limited Time SaleUS$219.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102588 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$146.00 | Model Number | 209102588 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Display: HP 15" Laptop with micro-edge anti-glare HD display Processor: Intel N200 (Pentium) (up to 3.70GHz, 6M Cache 4 cores) Graphics: Intel UHD Graphics Memory: 16GB DDR4-3200 MHz RAM Hard Drive: 128GB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive Operating System: Windows 11 Home in S mode Connectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 Ports & Slots: USB Type-A(5Gbps signaling rate); HDMI 1.4b; USB Type-C R (5Gbps signaling rate); Headphone/microphone combo; USB Type-A R (5Gbps signaling rate); AC smart pin Color: Red Weight: 3.75 lbs Dimensions: 14.11 in (W) x 9.52 in (D) x 0.78 in (H) Battery: Up to 11 hours and 45 minutes video playback battery Accessories: w/ 9H HDMI Cable
| UPC | 193905552542 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Red |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.8 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| CPU L2 Cache | 1 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP 15 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HDMI Cable, Windows 11 operating system |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | [Standard Audio Features] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | No |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Pentium N200 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Pentium |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB/HDMI/Wi-Fi/Bluetooth enabled accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, Solid State Drive, USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.52"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365 |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form