Limited Time SaleUS$401.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113878 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$268.00 | Model Number | 209113878 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | Empowered PC |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Stratos Micro |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Gaming/High-End |
| Item Weight | 18 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED or LCD |
| Manufacturer | Empowered PC |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | StratosMicroGamingDesktop |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Fans |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Radeon |
| CPU Model Number | 5700G |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD R Series |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Printer |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | ARGB PWM Fans |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Radeon |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wired USB keyboard with rainbow backlighting |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | 512GB NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 or more |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Business, General Use, Education |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form