Limited Time SaleUS$23.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209164359 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$16.00 | Model Number | 209164359 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Zoom | Optical Zoom |
|---|---|
| Brand | Kalofaye |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Focus Mode | Single-Servo AF (AF-S) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Frame Rate | 30 FPS |
| Model Name | 4K Digital Camera |
| Mount Type | Tripod |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | Zoom lens with 16x optical zoom and image stabilization. |
| File Format | JPEG |
| Flash Modes | Automatic |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 0.33 Kilograms |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Beginner |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | no flash |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Kalofaye |
| Model Number | D00042 |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 16 |
| Video Output | USB |
| BuiltIn Media | 1 digital camera, 1 32GB memory card, 2 rechargeable batteries, 1 data cable, 1 adapter, 1 user manual, 1 lanyard, 1 camera bag |
| Aperture modes | F2.8-F5.6 |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | Automatic, Custom, Landscape, Movie, Panorama, Shutter Priority, Sports |
| Dots Per Screen | 23,040,000 |
| Remote Included | No |
| Special Feature | Anti-Shake, Face Detection, Slow Motion, Timed Photo |
| Total USB Ports | 1 |
| Exposure Control | Automatic |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 4K 3840p |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Photo Sensor Size | 1/3-inch |
| Compatible Devices | Computers, Smartphones, Tablets |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Recording Capacity | 60 Minutes |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| ExternalMemory Size | 32 GB |
| Image stabilization | Optical |
| Compatible Mountings | Tripod |
| Display Fixture Type | Fixed |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | Three Months Warranty |
| Age Range Description | Kid |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection |
| Minimum Shutter Speed | 0.001 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Image Format | JPEG |
| Total Still Resolution | 64 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 64 MP |
| Digital Scene Transition | False |
| Focal Length Description | 16x optical zoom |
| Manufacturer Part Number | D00042 |
| Specific Uses For Product | Vlogging |
| Display Maximum Resolution | 64 MP |
| Display Resolution Maximum | 64 MP |
| Effective Still Resolution | 64 MP |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Compatible Flash Memory Type | SD, SDHC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form