Limited Time SaleUS$92.28 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121290 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$61.52 | Model Number | 209121290 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Optiplex 3060 Micro PC, Intel Core i3-8100T, 16GB DDR4 RAM, 256GB NVMe SSD, Win11Pro (Renewed)
| UPC | 825633577480 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | 16 GB | 256 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Optiplex 3060 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 4.2 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | External Display (4K UHD via HDMI/DisplayPort) |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Optiplex 3060 |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Power cords |
| Item Dimensions | 7.2 x 7 x 1.4 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3_8100T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Socket | FCLGA1151-2 |
| Graphics Card Ram | 128 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Windows Hello, Windows Defender, Secure Boot |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Speaker, Headphone, Printer, External Storage Drive, Game Controller, Smartphone, Projector |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | LAN |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Windows Hello |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form