Limited Time SaleUS$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209099156 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$36.00 | Model Number | 209099156 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
For Business Performance & CollaborationSmall, light, and stylish laptops and 2-in-1s designed for ultimate productivity. A new era of collaboration and connectivity to work anywhere.
| UPC | 884116439226 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Gray |
| Voltage | 15 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 5000 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.4 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 5430 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, E4 Power Cord 1M for US, Latitude 5430 Rugged, Lithium Ion Battery, Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language), Setup and Features Guide |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Notebook |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | i5-1145G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | [Y] |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless peripherals |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Multimedia |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Embedded |
| Optical Storage Device | No |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 3.3"L x 17.4"W x 12.4"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form