Limited Time SaleUS$764.85 cheaper than the new price!!
| Management number | 209092367 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$509.90 | Model Number | 209092367 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Tech SpecsProcessor Intel® Core™ 7-150U (12 MB cache, 10 cores, 12 threads, up to 5.4 GHz Turbo)Operating System Windows 11 Pro, English, French, SpanishGraphics Card NVIDIA® GeForce® MX570A with 2GB GDDR6 graphics memoryMemory * 16 GB: 2 x 8 GB, DDR4, 3200 MT/s Up to 64GStorage 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive Up to 2TGCase WhiteMicrosoft Office Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day TrialHome and Small Business Security Solutions McAfee+ Premium 30-day trialProtect your purchase - View Support offers below * 1Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only SupportAccidental Damage Service NoneKeyboard Dell Pro Wireless Keyboard and Mouse - KM5221W White - US EnglishMouse Mouse Included
| UPC | 738060998349 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | White |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Inspiron 7730 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 32GB RAM|1TB SSD |
| Item Weight | 24.5 Pounds |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 3200 MT/s |
| Model Number | Inspiron 7730 |
| Speaker Type | Built-in speakers |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Item Dimensions | 24.2 x 15.54 x 1.64 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core 7-150U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Card Ram | 2 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Basic security features |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Printer, Speaker, Headphone, External Storage Drive, Game Controller, Smartphone, Projector |
| Hardware Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Additional Features | Memory Card Reader |
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | GeForce GTX 1050 Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Mechanical |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1+ |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | All in One |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form