Limited Time SaleUS$107.94 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117145 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$71.96 | Model Number | 209117145 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
《Computer Specifications》 ⋙Dell Desktop Computer 7050 SFF ⋙Intel core i5-7th Processor(3.4GHz to 3.8GHz) ⋙8GB Ram ⋙256GB NVMe Solid State Drive ⋙Win11 pro ⋙Color: Black ⋙Networking: USB Wi-Fi + Bluetooth Adapter ⋙Display Ports ⋙USB Ports 《 Packcage Contains 》 ⋙Keyborad ⋙Mouse ⋙Power Cord
| UPC | 762221955483 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 7050 SFF |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell OptiPlex 7050 SFF |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Desktop |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.4 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-7500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket AM2+ |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Keyboard (specific details not provided) |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Cache Memory Installed Size | 256 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form