Limited Time SaleUS$140.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209077151 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$94.00 | Model Number | 209077151 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Crucial Pro - Overclocking Edition - DDR5 - module - 16 GB - DIMM 288-PIN - 6000 MHz / PC5-48000 - CL36 - 1.35 V - unbuffered - black
| UPC | 649528941497 |
|---|---|
| Brand | Crucial |
| Voltage | 1.35 Volts |
| RAM Size | 16 GB |
| Model Name | CP16G60C36U5B |
| Form Factor | DIMM |
| Item Weight | 34 Grams |
| Manufacturer | CRUCIAL |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Number of Pins | 288 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Data Transfer Rate | 6000 MHz |
| Additional Features | Lightweight |
| Warranty Description | 2 Year Manufacturer Guarantee |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Column Address Strobe Latency | 36 |
| Global Trade Identification Number | 00649528941497 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form