Limited Time SaleUS$22.79 cheaper than the new price!!
| Management number | 209193265 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$15.20 | Model Number | 209193265 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 683125573729 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Fanten |
| Color | Red |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 12 Bit |
| Lens Type | HD Lens |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Frame Rate | 30 FPS |
| Model Name | REDM1 |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | Fixed 18mm lens |
| File Format | MOV; JPG |
| Flash Modes | Auto, On, Off |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 1.54 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | no flash |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Fanten |
| Model Number | REDM1 |
| Model Series | Red M1 |
| Optical Zoom | 1 |
| BuiltIn Media | Camera Body & Accessories |
| Aperture modes | F2.8 |
| Battery Weight | 22.1 Grams |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | Black-and-White, Color |
| Special Feature | High Definition Photo and Video |
| Total USB Ports | 1 |
| Battery Capacity | 1000 Milliamp Hours |
| Exposure Control | Automatic |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 1080p |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Photo Sensor Size | 1/4-inch |
| Compatible Devices | Computers, USB Type-C devices |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Normal |
| Recording Capacity | 240 Minutes |
| Image stabilization | Digital |
| Battery Average Life | 4 Hours |
| Compatible Mountings | HD Lens |
| Video Capture Format | MOV |
| Warranty Description | 1 Years Warranty |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection |
| Minimum Shutter Speed | 1/60 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Total Still Resolution | 12 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Micro USB |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Focal Length Description | 18mm |
| Manufacturer Part Number | M1RED02 |
| Specific Uses For Product | General Photography, Landscape Photography, Everyday Use |
| Display Maximum Resolution | 12 megapixels |
| Display Resolution Maximum | 12 MP |
| Effective Still Resolution | 12 |
| Compatible Flash Memory Type | SD |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form