Limited Time SaleUS$1,149.15 cheaper than the new price!!
| Management number | 209196944 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$766.10 | Model Number | 209196944 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description The EOS RP and RF 24-240mm f4-6. 3 is USM lens kit is the perfect walk-around camera and lens kit for EOS R Series Camera owners. This compact and lightweight 10x zoom lens is ideal for travel, and everyday photography. With a 24-240mm range, The RF 24-240mm f4-6. 3 is USM lens can cover a variety of subjects at impressive ranges. Canon’s Nano USM provides accurate and fast AF for still images and is noticeably silent during movie shooting as it smoothly tracks a moving subject. The EOS RP and RF 24-240mm f4-6. 3 is USM lens kit helps you spend less time changing lenses and more time capturing amazing photos and videos on your next adventure. Set Contains: Lens Kit EOS RP Body, Camera Cover R-F-5, Strap ER-EOSRP, Battery Charger LC-E17, Battery Pack LP-E17, Battery Pack Cover, RF24-240mm F4-6.3 IS USM, Lens Cap E-72 II, Lens Dust Cap RF.
| UPC | 013803325157 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Canon |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 14 Bit |
| Crop Mode | 3:2 |
| Lens Type | Telephoto |
| Focus Mode | Single-Servo AF (AF-S) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Generation | 1 |
| Model Name | EOS RP + RF24-240mm F4-6.3 IS USM Kit |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 10 Seconds |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | interchangeable |
| File Format | JPEG |
| Flash Modes | Auto, On, Off |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 4.68 Pounds |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Amateur |
| Aspect Ratio | Unknown |
| Camera Flash | Hotshoe |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Canon USA |
| Model Number | 3380C032 |
| Model Series | EOS |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 10 x |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Camera Body & Lens |
| Series Number | 3380 |
| Aperture modes | F4-F6.3 |
| Focus Features | Autofocus |
| Item Type Name | Canon eos rp mirrorless | full-frame camera + rf24-240mm f4-6. 3 is usmkit. |
| Shooting Modes | Scene Intelligent Auto, Flexible-priority AE (Fv), Program AE (P), Shutter-priority AE (Safety shift possible) (Tv), Aperture-priority AE (Safety shift possible) (Av), Manual exposure (M), Bulb, Custom shooting mode C1, C2, C3 |
| Dots Per Screen | 1,040,000 dots |
| Remote Included | No |
| Special Feature | Brightness Control |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 99 |
| Exposure Control | Automatic, Manual |
| Flash Sync Speed | 1/200 |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 4 f |
| Metering Methods | Evaluative |
| Video Resolution | 4K UHD 2160p |
| Flash Memory Type | Secure Digital, Secure Digital High Capacity (SDHC), Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Lens Construction | Telephoto |
| Photo Filter Size | 72 Millimeters |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Compatible Devices | Computers, Smartphones, Tablets, USB-enabled devices |
| Hardware Interface | AV Port |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Basic, Fine, Normal |
| Maximum Image Size | 26.2 MP |
| Real Angle Of View | 29.8 Degrees |
| Recording Capacity | 29 Minutes |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| Continuous Shooting | 5 FPS |
| Image stabilization | combined lens plus camera image stabilization optical |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Canon RF |
| Expanded ISO Minimum | 100 |
| Lens Correction Type | Chromatic Aberration |
| Maximum Focal Length | 240 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 24 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Age Range Description | Adult |
| Auto Focus Technology | defocus optimized ultra-fast ultrafast |
| Minimum Shutter Speed | 30 Seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Total Still Resolution | 26.1 MP |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Photo Sensor Resolution | 26.2 MP |
| Digital Scene Transition | zoom |
| Flash Memory Speed Class | U3 |
| Focal Length Description | 35mm |
| Manufacturer Part Number | 3380C032 |
| Photo Filter Thread Size | 72 Millimeters |
| Viewfinder Magnification | 1.39x |
| Specific Uses For Product | Photography |
| Display Maximum Resolution | 993,600,000 |
| Display Resolution Maximum | 1040 x 1000 Dots Per Inch |
| Effective Still Resolution | 26.2 MP |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
| Compatible Flash Memory Type | SDHC, SDXC |
| Flash Memory UHS Speed Class | 2 |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 |
| Flash Memory Bus Interface Type | UHS-II |
| Global Trade Identification Number | 00013803325157 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form