Limited Time SaleUS$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209051157 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$36.00 | Model Number | 209051157 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This Blackbery Bold 9900 is brand new, never used but no box. GSM compatible only Original Blackberry charger + earphones included Note: In USA/Canada 2G 3G 4G has been removed. Data/Internet will not work. Phone still works for calls/text/wifi etc In other countries or in travel, data may work on 2G 3G depending on location or service you get
| UPC | 802975655212 856214523695 802975001194 802975651085 802975654703 802975001170 |
|---|---|
| Brand | BlackBerry |
| Color | Black |
| Frame Rate | 30 fps |
| Model Year | 2010 |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Form Factor | Smartphone |
| Item Weight | 130 Grams |
| Screen Size | 2.8 Inches |
| Digital Zoom | 4 x |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Blackberry |
| Model Series | BlackBerry 7 |
| BuiltIn Media | Instruction Manual, Phone, Service Guide, Wall |
| Sim Card Size | Standard |
| Connector Type | Micro USB |
| Shooting Modes | Scene |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Item Dimensions | 0.43 x 2.6 x 4.53 inches |
| Phone Talk Time | 6.3 Hours |
| Processor Speed | 1.2, 2.4 GHz |
| Battery Capacity | 3900 Milliamp Hours |
| Operating System | rim_blackberry |
| Processor Series | 1.2GHz Cortex A8 Processor |
| Wireless Provider | Unlocked |
| Camera Description | Front |
| Cellular Technology | gsm |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Battery Average Life | 6.3 Hours |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 768 MB |
| Display Pixel Density | 326 Pixels Per Inch (PPI) |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Video Capture Resolution | 720p |
| Optical Sensor Resolution | 5 MP |
| Specific Uses For Product | Messaging |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1280x720 |
| Wireless Network Technology | GSM, UMTS, Wi-Fi |
| GPS Geotagging Functionality | Geotagging |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Average Battery Life Talk Time | 26 Hours |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 5 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form