Limited Time SaleUS$390.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117927 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$260.00 | Model Number | 209117927 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i7-13620H Processor (10 Cores, 16 Threads, 24 MB Intel Smart Cache, 2.4 GHz Base Frequency, Up to 4.9 GHz Max Turbo Frequency). Operating system: Windows 11 Home, 64-bit, English. Graphics: Intel UHD Graphics for 13th Gen Intel Processors. Memory: Up to 64GB DDR5 RAM. Hard Drive: Up to 4TB PCIe M.2 Solid State Drive. Optical Drive: None. Connectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.4. Front Ports: 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm). Rear Ports: 4x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0), 1x HDMI 1.4, 1x DisplayPort 1.4, 1x Ethernet (RJ-45), 1x 7.1 channel audio (3 ports), 1x power connector. Keyboard: ASUS Black Wired Keyboard and Mouse. Color: Grey. Dimensions W x D x H (inches): 6.1 x 11.65 x 13.66 Weight: 13.23 lbs.
| UPC | 192876477137 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | V500 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Intel Core i7 |
| Item Weight | 13.23 Pounds |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | V500 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Item Dimensions | 13.66 x 11.65 x 6.1 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| CPU Model Number | Core i7-13620H |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Socket | Socket 940 |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Additional Features | Webcam |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Wired, Black |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 YEAR Manufacture |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form