Limited Time SaleUS$89.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209050690 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$60.00 | Model Number | 209050690 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
iPhone features a new glass and aluminum design in three beautiful colors made out of the most durable glass ever in a smartphone, Retina HD displays and A11 Bionic chip, and is designed for the ultimate augmented reality experience. “iPhone 8 have new glass and aluminum designs, new Retina HD displays and A11 Bionic — the smartest chip ever in a smartphone. Packed with more advanced cameras with Portrait mode and Portrait Lighting, and the highest quality video capture in a smartphone, iPhone 8 enable the freedom of wireless charging, all with AR optimization like no phone ever before.” iPhone 8 introduce a beautiful glass back design made with the most durable glass ever in a smartphone in three new finishes: space gray, silver and gold. The glass finish is made using a seven-layer color process for precise hue and opacity, delivering a rich depth of color with a color-matched aerospace-grade aluminum bezel, and is water and dust resistant.1 The new 4.7-inchRetina HD displays with the addition of True Tone adjust the white balance of the display to match the surrounding light for a more natural, paper-like viewing experience. The vibrant wide color gamut Retina HD display offers the best color accuracy in the industry. Redesigned stereo speakers are up to 25 percent louder and deliver deeper bass, enabling richer-sounding music, videos and speakerphone calls. A11 Bionic, the most powerful and smartest chip ever in a smartphone, features a six-core CPU design with two performance cores that are 25 percent faster and four efficiency cores that are 70 percent faster than the A10 Fusion, offering industry-leading performance and energy efficiency. A new, second-generation performance controller can harness all six cores simultaneously, delivering up to 70 percent greater performance for multi-threaded workloads, giving customers more power while providing the same great battery life. A11 Bionic also integrates an Apple-designed GPU with a three-core design that delivers up to 30 percent faster graphics performance than the previous generation. All this power enables incredible new machine learning, AR apps and immersive 3D games.
| UPC | 819159013683 |
|---|---|
| Brand | Tmobile |
| Color | Silver |
| Frame Rate | 30, 60, 120 fps |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 750 x 1334 |
| Form Factor | Bar |
| Item Weight | 148 Grams |
| Screen Size | 4.7 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Tmobile |
| Model Series | iPhone 8 |
| Refresh Rate | 60 |
| Battery Power | 1860 |
| BuiltIn Media | Power Adapter |
| Sim Card Size | Nano |
| Connector Type | Lightning |
| Shooting Modes | Portrait |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Phone Talk Time | 20 Hours |
| Processor Speed | 70 GHz |
| Battery Capacity | 1821 Milliamp Hours |
| Operating System | iOS 15 |
| Processor Series | Apple A11 Bionic |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Camera Description | Rear-facing camera with portrait shooting mode |
| Compatible Devices | [Most 4G devices from all carriers] |
| Additional Features | Factory Unlocked |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Cellular Technology | 4G |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| RAM Memory Installed | 2 GB |
| Warranty Description | 30 DAYS |
| Display Pixel Density | 326 Pixels Per Inch (PPI) |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Video Capture Resolution | 4k |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 750 x 1334 pixels |
| Wireless Network Technology | LTE |
| GPS Geotagging Functionality | True |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 64 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form