Limited Time SaleUS$67.06 cheaper than the new price!!
| Management number | 209013092 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$44.70 | Model Number | 209013092 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
A beautifully designed, full-featured gaming keyboard offering programmable keys and dedicated volume control. Made for ultimate performance.
| UPC | 884116349402 |
|---|---|
| Brand | Alienware |
| Color | AW 510K - Dark Side of the Moon |
| Theme | Sci-fi |
| Language | English |
| Model Name | AW 510K |
| Style Name | Contemporary |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 0.91 Pounds |
| Switch Type | CHERRY MX Low Profile Red |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | AW510K |
| Power Source | Corded Electric |
| BuiltIn Media | USB Cable |
| Series Number | 5 |
| Number of Keys | 104 |
| Button Quantity | 104 |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Count | 4 |
| Antenna Location | Gaming |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| Compatible Devices | Laptop |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Number of Sections | 3 |
| Additional Features | Backlit |
| Keyboard Description | Gaming |
| Warranty Description | Limited warranty - 1 year |
| Connectivity Technology | USB |
| Item Dimensions L x W x H | 6.1"L x 18.4"W x 1.2"H |
| Global Trade Identification Number | 00884116349402 |
| Keyboard Backlighting Color Support | RGB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form