Limited Time SaleUS$47.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209181101 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$32.00 | Model Number | 209181101 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Zoom | Fixed |
|---|---|
| Brand | DOLLRANK |
| Color | Black |
| Features | H.264, audio recording, compact, online-sharing, submersible |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | DollRank 4K Mini Body Camera |
| Style Name | Minimalist |
| File Format | MP4,AVI |
| Form Factor | Ultra Compact |
| Item Weight | 1.85 Ounces |
| Screen Size | 1.47 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Digital Zoom | 1 x |
| Manufacturer | DOLLRANK |
| Model Number | JC-BY1 |
| Optical Zoom | 1 x |
| BuiltIn Media | 4K Mini body camera, IP68 Waterproof case, Memory Card,User Manual, USB Cable,Magnetic Charging Cable, Versatile Mounting Kit |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Antenna Location | Indoor, Outdoor |
| Maximum Aperture | 2 f |
| Minimum Aperture | 10 f |
| Video Resolution | 4K |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Photo Sensor Size | 1/3-inch |
| Compatible Devices | Laptop, Personal Computer, Smartphone, Tablet |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Number of Speakers | 1 |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Battery Average Life | 3 Hours |
| Maximum Focal Length | 28 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 28 Millimeters |
| Video Capture Format | AVI,MP4 |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11abg |
| Exposure Control Type | Automatic |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | AVI, MP4 |
| Supported Image Format | AVI, JPEG, MP4 |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Flash Memory Speed Class | C6 |
| Upper Temperature Rating | 60 Degrees Celsius |
| Item Dimensions D x W x H | 0.93"D x 1.28"W x 2.58"H |
| Display Resolution Maximum | FHD MP |
| Effective Still Resolution | 8 MP |
| Effective Video Resolution | 8 MP |
| Flash Memory Installed Size | 64 GB |
| Flash Memory UHS Speed Class | U3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V90 |
| Flash Memory Bus Interface Type | SD Express |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form