Limited Time SaleUS$83.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209806048 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$55.60 | Model Number | 209806048 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Finally an elegant solution to set up a computer desk for small spaces, such as a home office, office cubicle or medical or dental exam room. Very popular for RV motor homes, campers, small recreational vehicles. Only 24 inches wide, being one of the most popular portable compact computer desks in the market, for desktop computers & laptops. Less than 24" wide, this narrow computer cart has been designed for people who need a compact computer desk for small spaces and also need some space for writing. Fits in any corner as a corner computer desk. This small cart is easily transportable, so you can move it to any room and even place it in front of a sofa (or stow it away in a closet). The mouse tray slides out 10", either to the left or right. The STS5806 computer desk is a great complement for adding a second computer, monitor, printer, etc..... or simply to extend the work area. - Dimensions ("): * Overall: 23.75 W x 20.75 D x 29.5 H * Top Shelf: 23.75 W x 17.75 D * Top Shelf height (from floor to top): 29.75 * Keyboard shelf: 19.75 W x 11.75 D * Mouse Tray: 10 W x 8 D * Keyboard shelf height: 26 (from floor to top of keyboard; 24.5 to bottom of keyboard) * Bottom Shelf: 19.75 W x 13.75 D * CPU Tower available height (from top of bottom shelf to bottom of keyboard shelf): 21.5. Another quality product by Oceanpointe Distributors Corp. - CUZZI Desks & Monitor Mounts
| Base | Engineered Wood |
|---|---|
| Size | 32" wide |
| Color | Dark Cherry With Black Frames |
| Shape | Rectangular |
| Base Type | Wooden |
| Room Type | Office |
| Top Color | Dark Cherry |
| UL Listed | No |
| Base Color | Dark Cherry |
| Brand Name | Cuzzi Desks & LCD Mounts |
| Item Depth | 20.75 inches |
| Model Name | Compact Rolling 24" W Computer Desk |
| Style Name | modern, contemporary |
| Desk Design | Computer Desk |
| Drawer Type | single drawer |
| Is Electric | No |
| Item Weight | 50 Pounds |
| Finish Types | Laminated |
| Manufacturer | Cuzzi Desks & LCD Mounts |
| Model Number | STS5806 |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Product Grade | Residential |
| Warranty Type | Limited |
| Item Type Name | Compact Rolling 24" W Computer Desk |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Minimum Height | 26 Inches |
| Is Customizable | No |
| Item Dimensions | 20.75 x 23.75 x 29.5 inches |
| Storage Options | four shelves, one drawer |
| Frame Joint Type | Wooden |
| Furniture Finish | glossy |
| Has Finished Back | No |
| Number Of Shelves | 4 |
| Number of Drawers | 1 |
| Required Assembly | Yes |
| Top Material Type | MDF Laminated with PVC |
| Tabletop Thickness | 0.25 Inches |
| Additional Features | sliding keyboard shelf with sliding mouse tray and wheels |
| Frame Material Type | Wood |
| Included Components | Keyboard shelf + mouse tray |
| Age Range Description | Adult |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Manufacturer Part Number | STS5806 |
| Item Dimensions D x W x H | 20.75"D x 23.75"W x 29.5"H |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Maximum Weight Recommendation | 75 Pounds |
| Working Surface Diagonal Length | 28.7 Inches |
| Assembly Instructions Description | Requires assembly |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form